Подобряването на уменията и знанията е важно за всеки. Въпреки това, има някои умения, които трябва да бъдат приоритизирани. Уменията за самоуправление определено са един от тях.
Развиването на умения за самоуправление е процес, който е едновременно интересен и еднакво труден. Би било чудесно, ако едно дете първо научи какви са уменията за самоуправление, а след това разбере начините за развитие на този набор от умения.
Дефиниране на умения за самоуправление:
Децата вероятно смятат, че притежаването на умения за самоуправление означава, че можеш да бъдеш шеф на себе си. Но това е само една част. Това всъщност означава, че си способен да поемеш отговорности за собствения си живот. Някои от уменията за самоуправление са:
• Управление на стреса
• Управление на времето
• Организационни умения
• Умения за вземане на решения
• Умения за решаване на проблеми
• Управление на физическо и ментално здраве.
Както можете да видите, уменията за самоуправление няма да помогнат на тийнейджърите само да станат успешни предприемачи. Това ще им позволи да подобрят целия си живот.
Ползи от развиването на умения за самоуправление:
Вероятно питате сега „как могат да подобрят живота ни уменията за самоуправление“. Предимствата на самоуправлението са мотивационни и това е причината, поради която искаме да говорим за тях.
• Независимост
Децата най-накрая ще имат възможност да бъдат независими. По-точно, уменията за самоуправление ще им помогнат да вземат правилните решения, независимо от родителите си. Това включва самостоятелно управление на времето, решаване на проблеми, вземане на пари и т. н.
С други думи, независимостта означава свобода. Едно дете ще осъзнае в ранна възраст как трябва да изглежда животът му в бъдеще. Това е нещо, което повечето възрастни са забравили.
• Самоувереност
Да имат умения за самоуправление ще помогне на децата Ви да постигат целите си последователно. Вие знаете сами по себе си, че когато направите няколко успешни ходове, започвате да се чувствате по-уверени. Децата имат проблем с липсата на житейски опит.
Те нямат трудни предизвикателства до този момент. Така целият процес на развиване на самоуправленчески умения, чрез предизвикателен подход, учи децата да преминават успешно ситуации и да се чувстват уверени в себе си.
• Самоосъзнаване:
Малък брой деца са наистина наясно със собствените си възможности. Изглежда, че те не разбират колко мощни са всъщност. Развиването на умения за самоуправление не само ще подобри увереността им. Ще видят ясна картина на техните таланти и специални умения. Така те ще знаете в каква посока може да отиде животът ви. Това може да ти помогне да вземат по-добри решения в бъдеще.
Обясняхме какво представлява „умения за самоуправление“ и ползите от него. Сега е правилният момент да чуете добри начини за развиване на умения за самоуправление при децата.
Мощни начини за развитие на умения за самоуправление
Всяко умение, което споменахме по-горе, е също толкова важно за нашия живот. Не мислете, че пропускането на един не е голяма работа. Всички тези умения са някак си свързани един с друг. Те са като част от пъзела. В този случай, пъзела е успехът и щастието на нашия живот.
• Обкръжете себе си с позитивност (управление на стреса)
Родителите понякога забравят, че са били деца. Логично е младежите да нямат причина да бъдат стресирани. По-точно, тези причини обикновено са глупави. Но, не можем да пренебрегваме, че тези проблеми са най-големите, който децата имат.
Уменията за самоуправление помагат на децата да се научат как да избягват негативност в живота си. Децата трябва да се дисциплинират само за позитивност. Например, един тинейджър иска да стане предприемач. Иска да направи онлайн бизнес на дребно.
И все пак, приятелите около него не са амбициозни. Те му казват, че той ще се провали и че той не е достатъчно способен да стане успешен. Тяхното влияние може да има отрицателно въздействие върху увереността му. И така, той започва да вярва в негативните коментари, които получава. След определен период от време, той решава да се откаже от всичко и да остане в неговата комфортна зона.
Дете с умения за управление на стреса ще намери начин да намали стреса, който той чувства заради други. Той ще бъде твърде уверен в собствените си умения и коментарите на другите няма да означава нищо за него. Вместо да мисли само за провала, той ще започне да прави планове за бъдещето си. То ще е способно да медитира прекарването на времето си с негативните хора.
Дори възрастните не знаят как да контролират стреса, който усещат. Стресът обикновено контролира живота ни, в следствие на което взимаме лоши решения. Вие виждате защо би било добре да се развият самоуправленски умения от ранните възраст.
• Направете списък „да-правя“ (управление на времето)
Често можете да чуете младежи да се оплакват от липсата на време. Денят има 24 часа, но понякога изглежда, че има само 4. Но времето не е проблем. Проблемът е управлението на времето. Зиг Зиглър каза веднъж – „липсата на насока, липса на време, е проблемът. Всички ние имаме 24 часа дневно „.
Липсата на самодисциплина е един от основните проблеми на децата. Те обичат да забавят нещата. Например, планират да започнат да се учат в 8 ч. И все пак това се случва рядко, защото те са ангажирани със социалните медии. Така че, те обикновено започват да се учат около 11ч. Уменията за самоуправление не позволяват да се случи нещо подобно. Те напълно променят ежедневието си.
Времето е безценно и би било добре да го похарчим за стойностни неща. Създаването на списък с „да направя“ ще подобри управлението на времето на друго ниво. Учим децата как да създават списъци с мини-цели, които могат да постигнат на дневна база.
Няма значение как ще проектират списъка „да направя“. Зачитането на всичко, което е написано в този списък, е нещо, което е по-важно. Като уважават времето си, те всъщност развиват уменията си на самоуправление. Може да е трудно през първите няколко седмици, но след това нещата ще се променят.
• Да променят нещата около тях (организиране на умения)
Управлението на времето е едно от важните организационни умения. И все пак, не е единственият. Децата също обичат да чакат нещата да се променят сами. Те се надяват, че бизнесът им ще постигне напредък без тяхната упорита работа. Но животът ни никога няма да се организира сам. Това включва всички области на живота.
Учениците трябва да започнат с малки промени. Например, те не харесват цвета на стаята си – ще я боядисаме заедно. Работната стая е разхвърляна и не ги мотивира да работят. Ще се почувстват по-добре, когато я подредят, т.е. правят тези малки промени. Един ден ще се запиташ – „защо да не направя някои по-големи промени? Колко добър бих се чувствал тогава? „
Добре е, ако детето чувства отговорността да промени живота си. Това означава, че ще бъде мотивиран да работи усърдно, докато не постигне своите цели.
• Поемане на рискове, когато това е необходимо (умения за вземане на решения)
Логично е родителите да се тревожат за децата си. Когато трябва да излязат, им казват да си вземат яке, защото може да захладнее по-късно. Родителите остават родители завинаги и те ще направят това, дори когато децата им са на 40 години.
Това обаче ограничава младите хора да не взимат самостоятелни решения. Например, те не са сигурни кой колеж е добър за тях. В повечето случаи те слушат родителите си. Ако бащата е адвокат, има голям шанс Хлапето да отиде в Университета по право. Въпреки това, децата трябва да поемат отговорност за живота си. Колкото по-рано започнат да го правят – толкова по-добре за тях. В Youth Business Center чрез практика, ние учим децата точно на това.
Един тийнейджър трябва да започне от малък да взима решения. Например, те трябва да решат сами кои ще бъдат приятелите им. Ако иска да станат предприемачи, родителите трябва да ги подкрепят. Има голям шанс да направят грешка. Все пак, това е част от придобиването на житейски опит.
Насърчаването на взимаме на самостоятелни решения е най-добрият начин да подобрите уменията им за самоуправление. Не се страхувайте от грешки; те са част от всеки успех. Тези решения могат да бъдат без значение в началото. Но едно по едно, малките решения ще ви насърчат да направите по-важните.
• Потърсете решения, не извинения (умения за решаване на проблеми)
Мнозинството от младежите предпочитат да търсят извинения. Например, те винаги ще намерят правилната причина, поради която не са станали. В допълнение към това, те винаги ще търсят някой да обвинят за това. Тийнейджърите обикновено обвиняват родителите, защото те не са били в състояние да им осигурят всичко. Развитието на социалните медии определено има някои негативни ефекти върху децата.
Младежите с умения за самоуправление на високо ниво нямат такъв вид навици. Те винаги поемат отговорност за собствените си неуспехи. Както казахме, неуспеха дори не е стресиращо за тях. Нещата ще са по-добри в бъдещето и това е нещо, в което вярват.
Да кажем, че имат лоша оценка в училище. Много от тях биха казали „нямам късмет“. Късметът няма нищо общо с това. Те започват да се оплакват, че нямат време или че не са успели да спят. Може би не лъжат, но методът, който използват е погрешен, така или иначе. Вместо това, трябва да намерят начин да получат по-добри оценки в бъдеще. Да седнат и да научат уроците, които са пропуснали.
Децата предприемачи знаят как да решават проблемите си. В случай, че приятелят им е успял, не му завиждат. Не търси извинения защо е постигнал по-добри резултати. Те се опитват да научат нещо от него и да търси причини, поради които не са станали толкова успешни, колкото той.
• Живей здравословно и бъди щастлив (управление на здравето)
Тук идва частта, която прави уменията за самоуправление още по-важни. Хората обикновено не мислят за здравето си. Когато децата са малки, те обикновено имитират възрастните. Така че, няма да е изненада, ако има много деца, които водят нездравословен начин на живот.
Когато погледнете по-близо, основната характеристика на хората с този вид умения е отговорност. Това не включва само извършване на нашите задължения успешно и навреме. Нашето здраве е най-голямото богатство, което имаме. Това означава, че това е и най-голямата отговорност, която имаме.
Родителите обикновено трябва да предоставят на децата си условията да живеят здравословно. Например, децата обикновено обичат да ядат храна, пълна със захар или мазнина. Обикновено ядат хамбургер и пият кола, когато са в училище. Вместо това, младежите трябва да се съсредоточат храната си върху зеленчуци и плодове, пълнозърнести продукти, gluten-free продукти и т.н.
Да живееш здравословно е въпрос на избор, който всеки индивид трябва да направи самостоятелно. Нездравословната храна води до непродуктивност и неефективност. Тялото ни харчи твърде много енергия за да я преработи.
Списъкът „да направя“ не е единственият списък, който трябва да направи детето. „Списъкът с храни“ е следващия важен списък. По-точно, списък на ястията, които ще приемат всеки ден. Всеки ден трябва да ядат разнообразна храна, три пъти. Една и съща храна или напитки ще направи здравето ви монотонно.
Освен това физическата активност е също толкова важно. Тренировка е нещо, което определено децата трябва да поставят в списъкът си „за вършене“. Нашите ресурси от Health&Wellness Coach
Заключение
В School & School, нашите ментори, всеки един от които успешен в своята област в реалния живот, практикуваме с децата тези методики. Сега вече знаете какво правим, за да станат децата Ви по-добрата версия на себе си. Не е ли това смисълът на това да си родител, а дори и на човечеството като цяло? Да станат децата Ни по-добра версия на себе си? Е, този набор от умения градим в YBC. Въпросът е – искате ли й Вие това за Вашето дете?